Az elhunyt hamvainak budapesti temetőben történő elhelyezésére tekintettel több választható lehetőség is kínálkozik a sírhely típusát tekintve. Jó néhány évtizedes múltra tekinthetünk vissza a temetkezési szolgáltatások területén a máig népszerű urnafülkék, vagy más néven kolumbáriumok – vagyis urnákat őrző emlékhelyek – tekintetében.
Legnagyobb előnyük a temetőben elfoglalt hely nagysága, mivel kis alapterületen relatív sok urnafülke kialakítása megoldható és ezáltal általánosan elmondható, hogy a legkedvezőbb díjú sírhelynek számítanak. Az urnafalak oldalfalainak felépítménye leginkább betonból készül és a fülke nyílását úgynevezett nemeskő zárólappal fedik le, amikor a hamvak temetése történik, vagyis az urna behelyezésre kerül.
Az urnafülkék általában a temető kerítésében kerülnek kialakításra vagy parcella széleken esetleg olyan helyen, ahol elválasztásra kerülnek a temető bizonyos területei illetve a temetői utak mentén, épületek oldalait szegélyezve.
Az urnafülkék legrövidebb megváltási ideje az első betemetéstől számított 10 év, de akár a duplájára, vagyis 20 évre is megválthatóak. Bizonyos temetőkben az exkluzív helyen elhelyezkedő urnafülkék megváltási ára 25 év is lehet.
Az elhunyt hamvainak budapesti temetőben történő elhelyezésére tekintettel több választható lehetőség is kínálkozik a sírhely típusát tekintve. Jó néhány évtizedes múltra tekinthetünk vissza a temetkezési szolgáltatások területén. Legnagyobb előnyük a temetőben elfoglalt hely nagysága, mivel kis alapterületen relatív sok urnafülke kialakítása megoldható. Így a legkedvezőbb díjú sírhelynek számítanak.
Az urnafülkék általában a temető kerítésében kerülnek kialakításra vagy parcella széleken esetleg olyan helyen, ahol elválasztásra kerülnek a temető bizonyos területei illetve a temetői utak mentén, épületek oldalait szegélyezve.
A nemeskő zárólapok készülhetnek márványból és gránitból is. Az elhunytak nevét, születési és halálozási évszámát illetve az urnafülke számát kell ezekbe a kolumbárium lapokba belevésetni.
Szokás lett továbbá egy búcsú mondatot, vagy verset, esetleg az elhunyt vallásának felekezeti jelképét felvésetni a kőre. Porcelánból vagy bronzból készült virágtartó vázát és/vagy koszorúakasztó gombot lehet elhelyezni a zárólapon, így a sírhoz kilátogató hozzátartozók számára megkönnyíthető a szálas virágok esetleg koszorúkészítmények elhelyezése a síron.
Az összes budapesti temetőben rendelkezésre állnak urnasírok az elhunyt hamvainak végső nyugalomra helyezésének biztosítására. Ennél a sírhely típusnál ugyanis a hamvakat tartalmazó urna a föld felszíne alá kerül eltemetésre úgy, mint a koporsós temetés esetén. Ezáltal a gyászfeldolgozási folyamatok is némiképp könnyebben tudnak megindulni, hiszen a hozzátartozók számára az elhunyt halála a temetés során jobban lezárható esemény.
A budapesti temetők urnasírjaiban a földbe leásva, előre telepített, úgynevezett urnakeszonok vannak rendszeresítve, melyek megvédik a hamvakat tartalmazó urnákat a külső behatásoktól. Az esetleges rátemetések ezáltal jóval egyszerűbbek.A sírhelyek fölé urnasírköveket szokás emelni, melyek mérete jóval kisebb a hagyományos sírkövekénél, ezáltal sokkal kedvezőbb áron igényes, jó minőségű márvány vagy gránit emlékek telepíthetők.
Az urnasírhelyre elhelyezhető urnák maximálisan engedélyezett száma 4 darab, az urnasírok minimális megváltási ideje 10 év. Az urnakripták hasonló méretűek, mint az urnasírok, de lényegi különbség a két sírhely között az, hogy az urnakriptában a hamvakat tartalmazó urna a föld felszíne felett kerül elhelyezésre egy úgynevezett felépítményben, mely be van burkolva márvány vagy gránit nemeskővel. Az urnakriptába helyezhető urnák maximálisan engedélyezett száma 4 darab, a minimális megváltási ideje 10 év.
Lehetőség van továbbá az elhunyt hamvait eltemetni meglévő koporsós sírba is. Ez esetben a sírhely felett rendelkező személy írásos engedélye szükséges ahhoz, hogy bármilyen temetési előkészület elkezdhető legyen.
Fontos körülmény továbbá az is, hogy a sírhely használati ideje meg legyen váltva. Amennyiben a fenti kritériumok teljesülnek, úgy nincs akadálya az elhunyt hamvait tartalmazó urnát betemetni.
Ha a sírhelyen van sírkő és az rendelkezik úgynevezett fedlappal vagy a sírkő keretes kialakítású, akkor nem szükséges a teljes síremléket eltávolítani.
Egyéb esetekben ezt a műveletet el kell végeztetni sírköves vállalkozóval illetve a sírkő fedlapot is le kell vetetni a temetés napját megelőző 3 munkanappal előbb.
Praktikusan ha sírköves vállalkozót vonunk be a temetésbe, úgy akkor már az elhunyt nevét, születési és halálozási évszámát is felvésetjük a síremlék fejkövére.
designed by edu-webdesign
Berettyotemetkezes© 2024. Minden jog fenntartva